Ders Zili Sorunlarla Çalacak!

2019-2020 eğitim-öğretim yılında ders zili 9 Eylül Pazartesi günü (bugün) çalacak. Yaklaşık 20 milyon öğrencinin okul planlamasındaki yetersizlik ve adaletsizlik, bir milyon yüz bin eğitim çalışanları geçmişten birikerek gelen sorularla yeni eğitim-öğretim yılına başlayacak.

Uzun tatil sezonu biterken, yaklaşık  dokuz aylık  eğitim öğretim sezonu da açılmış olacak. Bu yıl ilk defa bir eğitim öğretim sezonunda üç ayrı tatili görecek öğrenciler,  ilk bir haftalık ara tatillerini 18-22 Kasım tarihlerinde yaşayacaklar. 1. Dönem 17 Ocak 2020 tarihinde sona erecek olup, 2. Dönem 3 Şubat tarihinde başlayacaktır.  İkinci bir haftalık ara tatil 6-10 Nisan 2020 tarihinde olacak. 19 Haziran 2020 tarihinde sona erecek olan 2019-2020 eğitim öğretim yılı şimdiden sancılı sürece girecek. Henüz onarım ve diğer eksikleri bulunan okul binaları için ayrılan ödenek oldukça yetersiz. Birçok okul önceki dönemden kalan hasarlarla yeni öğretim yılına başlamak zorunda. Özellikle bu sorun devlet okullarında yaşanırken, diğer taraftan eğitim çalışanları da sorunlarıyla yeni sezona girmiş olacak.

Öğretmen yetersizliği ve çalışan personel eksikliği artık can alıcı seviyeye ulaşmış halde, özellikle; öğretmen hariç diğer eğitim çalışanlarının eksikliği okul ve kurumlarda fazlaca göze çarpmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı personel eksikliğini İŞKUR, belediye çalışanları ve denetimli serbestlikle cezasının tamamlayacak mahkumlarla doldurmaktadır. Bugüne kadar verim alınamayan bu üç çalışan kesimin kendilerine göre haklı gerekçeleri bulunmakta. İŞKUR tarafında okullara gönderilen çalışanların düşük maaşı beraberinde gelen çalışma isteksizliği, belediye çalışanlarının sürgün algısı ve mahkumların gün doldurma yeri olarak gördüğü okullar aynı zamanında güven sorununu da beraberinde getirmektedir. Bakanlığın sürdürdürdüğü politika yanlışlığı sonucu öğretmenler dışında bulunan hizmetli, memur, teknisyen ve diğer olması gereken devlet memurları norm yetersizliği nedeniyle artık çoğu okulda çalışmıyor. Kabul Toplama Merkezi (KTM) rolünde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı, nitelikli personel barındırma konusunda diğer bakanlıkların epeyce gerisinde kalmış durumda.  Neredeyse KPSS ile personel alımını durduran bakanlık, üzerine öğretmen hariç diğer personellere ihdas edilen kadroları öğretmen kadrolarıyla değiştirince var olan açığı daha da fazla açmış durumdadır.

Böylesi ağır sorunlara eklenen öğrenci yerleştirmelerindeki kayırmacılık ve adaletsizlik,  liyakat sahibi olmayan yönetici sorunları Milli Eğitim Bakanlığı’nı içinden çıkılamaz bir hale sürüklüyor. Temennimiz o dur ki, biran önce doğru politikalarla açmış oldukları sorunları kapatmış olacak bakanlık.

Bu vesileyle, 2019-2020 eğitim öğretim yılının öğrencilere ve eğitim çalışanlarına sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılı bir yıl getirmesini diliyoruz.

Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Genel Merkezi

 

 

Bir cevap yazın